Rzeszów oraz otwarcie pasa 15/33 na Okęciu.

Rzeszów Jasionka / 12.08.2013

W nocy z 11 na 12 sierpnia udałem się w podróż do Rzeszowa. Moim celem było wzięcie udziału w szkoleniu o ochronie i sposobach właściwego zachowywania się w części zastrzeżonej lotniska. Było to wymagane, aby później otrzymać specjalny identyfikator, przepustkę. Dzięki temu już niedługo my jako grupa EPRZ Spotting Team, będziemy mieli okazję do wejścia na teren lotniska w przypadku ciekawych przylotów, celem zrobienia zdjęć. Po szkoleniu udałem się jeszcze na chwilę na taras widokowy rzeszowskiego lotniska – akurat miałem szczęście, bo w tym samym momencie przyleciała Lufthansa z Frankfurtu i zjechała z pasa na nowo oddaną drogę kołowania Delta.

Lufthansa Bombardier CRJ700

Warszawa Okęcie / 15.08.2013

Ze względu na spore falowanie w trakcie dnia i ostre słońce, ponownie wybrałem się na lotnisko na wczesnoporanne przyloty. Tuż po godzinie 5 wraz ze znajomym spotterem Czarkiem,  byliśmy już na miejscu a mianowicie na Wirażowej – link do miejscówki: http://goo.gl/maps/v9wlH
Jako, że był to dzień wolny od pracy ruch cargo był zmniejszony – DHL nie przyleciał, natomiast UPS zamiast MD11F ( Zdjęcie MD11F UPS ) wysłał Boeinga 767 Star Air. Co więcej z reguły w dni powszednie z wyjątkiem poniedziałku, UPS startuje rano z Warszawy w kierunku Chin i przylatuje pod wieczór, aby późnym wieczorem wylecieć do bazy w Kolonii. Tym razem (pewnie z powodu święta) UPS pozostał na swoim stanowisku aż do wieczora.

Boeing 767-200F Star Air

TNT przyleciał zgodnie z planem.

Boeing 733F TNT Airways

W międzyczasie startowało kilka samolotów przy bardzo ładnym, ciepłym światełku – szczególnie Wizzair prezentuje się znakomicie. (dlatego głównie dla niego warto się wybrać, gdyż zdjęcia wyglądają o niebo lepiej, niż przy normalnym południowym świetle)

Boeing 738 Smartwings
Boeing 734 Enter Air
Trójka w kokpicie 🙂
Airbus A320 Wizzair
Embraer 195 Air Berlin
Airbus A320 Small Planet
Airbus A320 Qatar Airways

 Słuchając rozmów pomiędzy kontrolerami a pilotami za pośrednictwem skaner częstotliwości, dowiedzieliśmy się z ich rozmów, że remontowany od kwietnia pas startowy 15/33 zostanie oddany do użytku „jakoś we wrześniu” jak się wypowiedział kontroler. Tymczasem, godzinę później zaobserwowaliśmy pierwsze lądowanie na pasie 33… Oto zdjęcie pierwszego lądowania z odległości prawie 900 metrów. Ciekawostką jest, że podczas remontu próg pasa 33 został przesunięty w głąb lotniska, aby przyspieszyć zjazd samolotów z kolizyjnego skrzyżowania z drugą drogą startową, czyli zwiększyć maksymalną liczbę operacji na lotnisku. Dzięki temu, samoloty przyziemiają kilkaset metrów dalej niż dotychczas.

ATR 72F FedEx

Widząc to lądowanie, zdecydowaliśmy że podjedziemy na chwilę pod podejście do pasa 33 aby zrobić jedno z pierwszych zdjęć. W ostatniej chwili wysiadając z samochodu zrobiłem lądujący czarter Syphax Airlines.

Airbus A319 Syphax Airlines

Wróciliśmy na Wirażową, a stamtąd przeszliśmy w stronę miejscówki na Cargo ( Lokalizacja ) oraz Oczyszczalni ( Lokalizacja ), aby zobaczyć jakie są perspektywy na robienie zdjęć. Cargo jest placem rozbudowy płyty cargo, a więc dotychczasowa górka zniknęła i duży teren został rozkopany.

Bombardier Dash Q400 Eurolot

Ta miejscówka już niestety nie wróci, a była doskonała w szczególności rankiem, bo można było zrobić ciekawe zdjęcia podczas lub tuż przed przyziemieniem samolotów -> Zdjęcie
Próg pasa został przesunięty, więc automatycznie samoloty w tym miejscu są kilkadziesiąt metrów wyżej niż dotychczas.
Z okolic budynków Cargo oraz oczyszczalni można robić zdjęcia tuż przed przyziemieniem, jednak w czasie letnich dni należy uważać na falowanie.

Boeing 788 Dreamliner PLL LOT

Po wykonanym rekonesansie powróciliśmy na Wirażową. Liczyliśmy, że może jednak Star Air wystartuje, lecz nic z tego. Z ciekawszych samolotów był Syphax Airlines w malowaniu Croatia Airlines; Beechcraft C12J Huron należący do armii Stanów Zjednoczonych.

Beechcraft C12J Huron US Army
Airbus A320  Syphax Airlines (ex. Croatia)
Airbus A319 Syphax Airlines
Airbus A320 Bingo Airways
Boeing 738 ElAl
Avro RJ100 Swiss
Piaggio Avanti 180 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

 I to tyle z tych dwóch wypadów na lotnisko. Spisu samolotów nadal niezaktualizowałem od czasu wyjazdu do Wiednia, jednakże przewiduję iż stanie się to w ciągu kilku dni. 24-25 sierpnia w Radomiu odbędzie się Air Show. Będę w sobotę 24 sierpnia na Skaryszewskiej, także szykuje sie obszerny wpis, pełen zdjęć z pokazów 🙂
Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s